Rektör Prof. Dr. Hayri COŞKUN

1963 yılında Gümüşhane'nin Torul ilçesi Tokçam Köy’ünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Trabzon'da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ürünleri Teknolojisi Bölümü'nden 1987 yılında mezun oldu. Süt Teknolojisi alanında 1990 yılında yüksek lisansını, 1995 yılında doktorasını tamamladı. 1992-1994 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Ohio State Üniversitesi'nde bulundu.1995'de Yüzüncü Yıl Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı. 1999 yılında üç ay Almanya Berlin Teknik Üniversitesi "Gıda Bilimi ve Biyoteknoloji Fakültesi"nde bilimsel çalışmalarda bulundu. 2000 tarihinde “Süt Teknolojisi” alanında doçent oldu. 2004 tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’ne Doçent olarak atandı ve aynı bölümde 2006 yılında profesör oldu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinin kuruluş çalışmaları ile bu fakültede Gıda Mühendisliği Bölümü’nün açılması ve eğitim-öğretime başlamasında aktif görevler üstlendi.

Süt teknolojisi alanında 16’sı SCI kapsamında olmak üzere toplam 60 makale ve “Otlu peynir” konusunda yazılmış bir kitabı vardır. Şimdiye kadar değişik kuruluşlarca desteklenmiş toplam 14 projede yürütücü veya araştırmacı olarak çalıştı. Gerek ulusal ve gerek uluslar arası bir çok dergide hakemlik yaptı. Ulusal ve uluslar arası düzeynde 20’yi aşkın bilimsel kongre ve sempozyuma katıldı. 2004-2008 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2006-2009 yılları arasında Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanlığı yaptı. 2008-2010 yılları arasında TUBİTAK-TOVAG Danışma Kurulu üyeliği yaptı. 2009 yılında Tarım Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonunda görev yaptı. Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında yürütülen ve proje koordinatörlüğünü yaptığı “Pastörize Keçi Sütünün Dondurulması ve Dondurularak Depolanması Sırasında Sütte Oluşan Değişmeler” isimli SAN-TEZ projesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Hayri COŞKUN, 2010 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Rektörlük görevine 2014 yılında yeniden atandı ve halen bu görevi yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.