1993 yılında İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılıp üniversitemize armağan edilen Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’nin yenilenmiş halinin açılışı gerçekleşti.

Açılış öncesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’u makamında ziyaret etti. Ziyaret sonunda Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e üniversitemizin logosunun bulunduğu el işlemeli çini tabak hediye edildi. Makam ziyaretinin ardından açılışın yapılacağı Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’ne geçildi.

Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli’nin girişinde gerçekleştirilen programa Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in yanı sıra, Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, ilimiz yöneticileri, iş adamları ve üniversite personeli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun konuşmasına büyük hayırsever İzzet Baysal’ı aramızdan ayrılışının 12. yıldönümünde büyük bir özlem ve minnetle andığımızı belirterek başladı. Rektör Coşkun, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“1993 yılında faaliyete geçen tesisin ilk tadilatı 1996 yılında İzzet Baysal Vakfı tarafından gerçekleştirilmiştir. Biz de İzzet Baysal’a ve onun eserlerine sahip çıkmanın bilincindeyiz ve bunu sözle değil eserlerine sahip çıkarak yapmak temel şiarımızdır. İşte bu eseri bugün giderleri üniversitemiz tarafından karşılanmak suretiyle iç donanımı yenilenen teçhizatıyla birazdan hep beraber yeniden hizmete açacağız. Toplam 3.370 metrekare alan üzerine kurulu olan tesiste 3 özel 54 normal oda bulunmaktadır ve toplam yatak kapasitesi 111’dir. Bina onarımı yapılırken, bina tamamen baştan aşağıya yenilenmiştir. Bütün bina zemininden tavanına kadar düzenlemiş, geniş ve ferah bir girişe kavuşturulmuş, binaya özel cam görünümlü hidrolik asansör yaptırılmıştır. Yapılan masrafların toplamı 1.875.000 TL’dir.”

Tesisin yenilenmesi için kaynak ayrılmasında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve eski dönem ve yeni dönem milletvekillerinin önemli desteği olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun tesisin yenilenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törende konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Üniversiteye her geldiğimizde gurur duyacağımız olaylarla karşılıyoruz. Bunun için Rektörümüze ve ekibine teşekkür ediyoruz. Her geçen gün daha iyi olabilmek için bir çaba sarf ediliyor. Bolulu olarak böyle bir üniversiteye sahip olmanın onuru ve gururunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” dedi.

Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru da “Güzel bir olayla karşı karşıyayız. Üniversitemizin 20. yılında böyle bir tesisin kazandırılmasından dolayı katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Turizm alanı açısından da iyi bir uygulama alanı oldu. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin konuşmasında vefanın adlını çizdiği konuşmasında şunları söyledi: “Bu açılış, vefanın değeri adına benim için önem taşıyor. Bundan dolayı herkese çok teşekkür ederim. Bizim makamlarımız geçici önemli olan arkada hoş bir seda bırakmak. Görevimizi getirirken de aynı mantalite ile çalışıyoruz. Bu anlamda Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’a teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemizle ilgili isteklerimizde bizi hiç kırmadı. Sayın Bakanımızın destekleriyle çok önemli işlere imza attık. Değişen ve gelişen dünyada üniversitemiz de bu değişikliklere ayak uydurmaktadır. Biz de bu çalışmaların devamı açısında nöbeti diğer arkadaşlarımıza devrettik. Gelişmeler devam edecektir.” 
Protokol konuşmalarının ardından katılımcılar yenilenen sosyal tesisi gezdi.

Yenilenen Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacak.


www.utak2018.ibu.edu.tr