‘Doğan Cüceloğlu Gençlerle’ teması kapsamında 8 üniversitede ‘Gelecekte Kendin Olmak’ konusunda konferans veren Psikoloji biliminin duayenlerinden Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, hoş üslubu ve keyifli sohbetiyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (AİBÜ) konuğu oldu. Yaşama ve insana dair pek çok konuya kendine has tarzıyla değinen Prof. Dr. Cüceloğlu’nu bin 200’ü aşkın öğrenci ve öğretim elemanı dinledi. Birlikte televizyon programı da yaptığı ekip arkadaşı Polat Doğru’nun da sohbetiyle katıldığı konferans boyunca Prof. Dr. Cüceloğlu, yaptığı espriler ve anlattığı komik olaylarla salondakilere keyifli dakikalar yaşattı.

Kendini fark etmenin ve kendin olabilmenin önemine değinerek başladığı anlatımında başarılı olmanın tesadüf olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Cüceloğlu, ‘Gerçekten yaşadın mı?’, ‘Gerçekten sevdin mi?’ ve ‘Gerçekten fark yaratabildin mi?’ sorularına ‘Evet’ diyebilenlerin yaşamda başarıyı yakaladıklarını söyledi. ‘Mış gibi yaşayanların yaşam başarısı olmaz.’ diyen Prof. Dr. Cüceloğlu, insanı başarıya götüren temel öğelerin hedef koyma ve emek verme olduğunun altını çizerek, “Hedefinizi gerçekçi olarak belirledikten sonra her gün 15 dakikalık bir yatırım yapın. Her gün 15 dakika kitap okuyun, ayda 7.5 saat yapar. Bir kitabı bitirirsiniz. 2 ay, 5 ay, 7 ay sonra bir bakarsınız bir alanda uzmanlığa doğru gidiyorsunuz. Düşünceleriniz değişmeye başlar. Sizin kendinize katkınız çok önemli. Yüz milyarlarca sıfırı yan yana koyun yine sıfır yapar ama 0.1’de olsa sayılar arttıkça artık toplanmaya başlar.” şeklinde konuştu.         

Konferansın sonunda Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ile Polat Doğru’ya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin tarafından teşekkür plaketi ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu da Cüceloğlu ve ekibine hediyeler verdi. Prof. Dr. Cüceloğlu daha sonra Polat Doğru ile birlikte Kongre Merkezi Fuaye Salonunda kitaplarını imzaladı ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. 


www.utak2018.ibu.edu.tr