Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Malezyalı öğrencileri ağırladı. Malezya’da orta öğrenimde okuyan 45 öğrenci, öğretmenleriyle birlikte üniversitemizi ziyaret ederek Abant İzzet Baysal Üniversitesi hakkında bilgi aldılar. Fotoğraf çekerek ve sorular sorarak üniversitemizi tanımaya çalışan öğrenciler, sıcak tavırlarıyla ilgi odağı oldular. Grupla beraber Türkiye’ye gelen Al Hafiz Islamic School 2’nci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Muhammed Shazli de öğrencilerin sevgisini kazandı.    

Malezya Mara Junior Science College’da eğitim gören 45 öğrenci ile öğretmenleri, okulun vakfında (Children Hope Foundation) görev yapan Muhammed Nazri başkanlığında önce Tıp Fakültesi’ne geldiler. Grup burada Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar tarafından karşılandı. Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nadir Göksügür’ün organize ettiği program kapsamında öğrenciler, Biyokimya A.D öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Tosun ve Histoloji ve Embriyoloji A.D öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tülin Fırat ile birlikte derslikleri ve laboratuvarları gezerek fakülte ve dersler hakkında bilgi aldılar. İmitasyon ve gerçek insan kemiklerini inceleyen öğrenciler kısa bir süre tıp öğrencilerinin dersini izlediler. Muhammed Nazri ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, eğitimin İngilizce olması halinde AİBÜ Tıp Fakültesi’ne çok sayıda Malezyalı öğrencinin gelmek istediğini söyledi. Grup daha sonra Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne geçerek merkezdeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ardından Bolu Meslek Yüksekokulu’na geçen Malezyalı öğrenciler, konferans salonunda Malezya’nın geleneksel düğün seremonisini sahnelediler ve ülkeleri ile ilgili AİBÜ’lü öğrencilere ve öğretim üyelerine bilgi verdiler. Öğrencileri ‘Merhaba’ diyerek selamlayan Malezyalılar, üniversitemizdeki sıcak karşılama ve ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. ‘Wajik’ adlı Malezya’ya özgü geleneksel bir tatlıyı dağıtan öğrenciler, programın sonunda hep beraber geleneksel Malezya şarkıları söylediler. Bolu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Lök, Muhammed Nazri’ye üzerinde üniversitemizin logosunun olduğu çini bir tabak hediye etti. Muhammed Nazri ise Yrd. Doç. Dr. Lök’e Malezya’yı anlatan bir kitap takdim etti. 


www.utak2018.ibu.edu.tr