Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun başta olmak üzere hayırsever iş adamları ve McDonald’s Çocuk Vakfı’nın katkılarıyla üç yeni birim açıldı. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği, Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği ile Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi’nin açılışına; Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, Başhekim Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, dekanlar, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Cengiz Yıldız, il müdürleri, hayırsever işadamları ve öğretim üyeleri katıldı.          

AİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, açılışta yaptığı konuşmada, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniğinin Ankara ve İstanbul arasında bölgenin en büyük kliniği olduğunu belirterek, kliniğin Batı Karadeniz’de yaklaşık 2-2,5 milyon insana hizmet edeceğini söyledi. Prof. Dr. Öztürk, klinikte çocuklarda görülen kanserlerin tedavi edileceğini kaydederek, hastalığın tipine bağlı olarak tedavide başarı oranının yüzde 90’lara çıktığını vurguladı. Konuşmasında 3 yeni birim hakkında bilgi veren Prof. Dr. Öztürk, özetle şunları kaydetti:

“Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği; 2 adet tek odalı, 4 adet 2 kişilik olmak üzere 10 yataklıdır. Kliniğimiz bölgeye hitap edecek bir konumda tasarlandığı için Bolu ve dışından gelecek hastaların ve ailelerin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak şekilde hazırlanmıştır. İçinde 1 adet oyun alanı, 1 adet mutfak, 1 adet kemoterapi hazırlama ünitesi, tüm odaların içinde banyo-tuvalet ve 1 adette hastalar için oda bulunmaktadır. Aynı anda 10 hastanın kemoterapisinin uygulanabileceği bir kliniktir. Kliniğimizde 2 öğretim üyesi ve 5 tecrübeli hemşire ile hizmet verilmektedir. Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi, 4 yataklı ikinci derece bir yoğun bakım ünitesidir. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğimiz ise yeniden projelendirilmiştir.”

‘40’ı Aşkın Benzer Ünite Açtık.’

Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, AİBÜ’ye bağlı Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin verdiği hizmetlerin son yıllarda 2 kattan daha fazla arttığına işaret ederek, “Hastanemizde şu anda göreve geldiğimiz ilk döneme göre, hasta sayısı yılda 300 binleri aşmış durumdadır. Bu sonucun ortaya çıkmasında son dönemde yapılan çalışmalar ve yatırımlar ile en önemlisi hayırseverlerimizin katkıları büyük önem taşımıştır. Son dönemde 40’ı aşkın buna benzer ünite açılmak suretiyle hastanemiz sadece Bolu’muza değil bütün bölgemize hitap eden hizmetleri verir hale gelmiştir. İnşallah bu hizmetler bundan sonra da artarak devam edecektir.” diye konuştu.

Üniversitemizin sağlanan desteklerle büyük mesafe kat ettiğini vurgulayan Rektör Coşkun, Bolulu iş adamları, sanayiciler ve hayırseverler ile Hasan Kanca, Emin Semercioğlu ve McDonald’s Çocuk Vakfı’na teşekkür etti.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’un gayretli çalışmaları sayesinde üniversiteye her geldiğinde AİBÜ’deki yeniliklere şahit olduğunu anlatarak, “Sayın Rektörüm ve ekibi sayesinde üniversitemizin önü çok açılmıştır. Önümüzdeki dönem içinde bir kat daha büyüyeceğimiz kanaatindeyim.” dedi. 

Bolu Valisi İbrahim Özçimen ise, AİBÜ’ye açılışlar ve temel atma törenleri için çok sık geldiğini ve bundan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, başta Rektör Hayri Coşkun  olmak üzere Bolulu iş adamları ve hayırseverler ile emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yeni Birimler Dualarla Açıldı

Konuşmaların ardından, yeni birimlere yaptıkları maddi ve manevi katkılardan dolayı Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’a Başhekim Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, hayırsever iş adamı Hasan Kanca’ya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, McDonald’s Çocuk Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Nedret Aydemir’e Vali İbrahim Özçimen ve hayırsever iş adamı Emin Semercioğlu’na Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer tarafından teşekkür plaketleri verildi.

Bolu İl Müftüsü Mehmet Şahin’in okuduğu duanın ardından üç yeni birim Bolu protokolü tarafından kurdele kesilerek açıldı. Yeni birimleri Bolu protokolü ile birlikte gezen Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, birimler hakkında bilgi aldı ve hastalarla ilgilendi.


www.utak2018.ibu.edu.tr