Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi 11’inci dönem 1’inci sınıf öğrencileri, düzenlenen törenle, beyaz önlüklerini giyerek hekim olma sürecinde ilk adımlarını attılar. 6’sı yabancı 130 öğrenciye, Rektör Yardımcısı ve Bolu Düzce Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, Başhekim Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Fahrettin Talay ve Doç. Dr. Nadir Göksügür, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatma Lebibe Özçağlar ile Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından önlükleri giydirildi.

Tıp Fakültesi Morfoloji binası Konferans Salonunda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, pek çok sektörde kullanılsa da beyaz önlüğün genellikle sağlık çalışanlarını hatırlattığını anlatarak, “Beyaz önlük; sağlık, temizlik ve saflıktır. Arınmışlığı ve dezenfeksiyonu da temsil eder. Kendisine hizmet edilen kişide önlüğü giyen kişiye karşı güven oluşturur. Bir ölçüde yetkinliği de temsil eder. Hekimle hasta arasında empati ve güven bazlı bir bağ oluşturur. Hasta ve hekimin karşılıklı olarak pozisyonlarını belirlemesine ve sorumluluk kazanmasına da katkı sağlar.” dedi.

Beyaz önlüğün tıp öğrencileri açısından da önemine işaret eden Prof. Dr. Koçoğlu, “Özellikle son yıllarda pratik hekimliğe yönelim sonucunda, hastane ile iç içe tıp eğitiminin verilmesinde önlüklü olmak öğrenci için daha önemli hale gelmiştir. Öğrenci önlükle laboratuvara girer, uygulamalı sağlık hizmeti alır, muayene etmesini öğrenir. Önlük tıp öğrencisi için hastanede serbest dolaşımı sağlayan bir pasaport gibidir. Önlük ayrıca hekimlik kimliğinin oluşmasında çok önemli bir faktördür. Bu sayede tıp öğrencisi hekim olmuş gibi hisseder. Önlük giyerek bu yoldaki ilk adımınızı atmış olacak, hekimliğin sorumluluk ve yükümlülüğünü alacaksınız.” diye konuştu. Prof. Dr. Koçoğlu, konuşmasında, beyaz önlükleri öğrencilerimize armağan eden BTSO Başkanı Türker Ateş ile yönetici ve üyelerine de teşekkür etti. 

Açılış konuşmasının ardından 6’sı Arnavutluk, Filistin ve Afganistan uyruklu 130 birinci sınıf öğrencisine beyaz önlükleri, başta Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ile Prof. Dr. Mehmet Bahar olmak üzere Tıp Fakültesi yöneticileri ve akademisyenleri tarafından giydirildi. 


www.utak2018.ibu.edu.tr