Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Sosyal Tesis’te düzenlediği toplantıda, son 4 yılda üniversitemizde yapılan akademik çalışmalar ile yatırımlar ve hizmetler hakkında ilçe belediye başkanları ile il ve bölge müdürlerine bilgi verdi.  

Rektör Coşkun, geçtiğimiz günlerde temeli atılan Seben Meslek Yüksekokulu ile üniversitemizdeki meslek yüksekokulu sayısının 6’ya ulaştığını vurgulayarak, “Seben’de şu anda İş Sağlığı ve Güvenliği alanında 2 yıllık bir programı Bolu Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak açmış durumdayız. Bu programın tüm alt yapı çalışmaları hazırlıklarını, öğrencilerimizin yurt ihtiyaçlarını sağ olsun Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ sağlamış durumda. Ayrıca orada görev yapacak personelimize bir lojman tahsisi söz konusu. Yaklaşık 40 öğrencimiz yakında Seben’de eğitime başlayacak. Ama en önemlisi İzzet Baysal Vakfı’nın Seben Meslek Yüksekokulu binasını üstlenmesi, temelini atmış olduğumuz yüksekokul Seben’deki yüksek öğrenim hayatını gelecek yıllarda çok ileri düzeye taşıyacaktır.” dedi.

Bir üniversitede ne kadar fazla lisansüstü programı varsa bilimsel çalışmaların sayısının da aynı oranda artacağına dikkati çeken Rektör Coşkun, “Çok az sayıda lisansüstü programımız vardı. Son olarak Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans programımız açıldı. Yine Genel Psikoloji alanında doktora programımız açıldı. Böylece 23 lisansüstü program üniversitemize kazandırılmış oldu. Yine farklı fakültelerimize 46 yeni bölüm, meslek yüksekokullarına ise 21 yeni program açıldı.” diye konuştu.

Bolu için çok önemli olan Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin temelinin gelecek yıl atılacağını, 2015 yılında ise bitirilmesinin planlandığını kaydeden Coşkun, şu anda 15 civarında öğretim üyesi olan fakültede 2015 yılına kadar en az 1 ya da 2 bölümde eğitim vermeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Coşkun ayrıca, son 4 yılda yaklaşık 100 bin m² kapalı alanın üniversitemize kazandırıldığını ve bu alanın üzerinde 19 ayrı projenin gerçekleştirildiğini de söyledi.   

Toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Genel Sekreter Doç. Dr. Erdal Bekiroğlu ile ilçe belediye başkanları ile il ve bölge müdürleri katıldı. 


www.utak2018.ibu.edu.tr