Yeni açılan fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve bölümlerle birlikte hızlı bir gelişme içerisinde olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ), sayısı dört yılda 16 binden 25 bine yükselen öğrencilerin barınma sorunlarına çözüm bulmak amacıyla danışma toplantısı düzenledi. AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun; Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) temsilcileri, Bolu Merkez Muhtarlar Derneği, Muhtarlar Derneği Bolu Şubesi ve emlak sektörü yöneticileri ile bir araya gelerek öğrencilerin barınma sorununa çözüm bulabilmek amacıyla fikir alış verişinde bulundu ve alınabilecek tedbirleri görüştü.

AİBÜ Sosyal Tesisi’nde düzenlenen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’un yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Bahar ve Prof. Dr. Kenan Gümüştekin, Genel Sekreter Doç. Dr. Erdal Bekiroğlu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İsmail Gören, BTSO 4. Meslek Komitesi üyeleri, Bolu Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özbey, Muhtarlar Derneği Bolu Şube Başkanı İlhan Çalışkan, Bolu Emlakçılar Derneği Başkanı Ekrem Olacakoğlu ve emlak sektöründen temsilciler ile muhtarlar katıldı.

Rektör Coşkun, 2010-2014 döneminde yapılanları kapsayan sunumunda, üniversitenin 25 binlere ulaşan öğrenci sayısının önümüzdeki dönemde artmaya devam edeceğini vurgulayarak, öğrencilerin barınma sorununa el birliğiyle çözüm bulunması gerektiğine dikkati çekti. Bolu nüfusunun yaklaşık beşte birini teşkil eden üniversite öğrencilerinin Bolu’nun ekonomik ve sosyal hayatındaki önemini vurgulayan Rektör Coşkun, “Anayasa ve kanunlarla yüklenen görevler doğrultusunda öğrencilerin barınma sorunu ile ilgili üniversitelerin yapabilecekleri sınırlı. Bu konu ile ilgili paydaşlarımızın görüş ve önerileri, geleceğe dönük bir yol haritası belirlemede büyük önem arz ediyor.” dedi.  Coşkun, devletin yurt yatırımları konusunda belirlediği oran dikkate alındığında Bolu’da bu oranın üstünde bir yatırım olduğunu hatırlatarak, “Üniversite kenti olma hedefiyle Belediyemiz nezdinde de yurt yatırımlarını kolaylaştırmak için adımlar atılıyor. Sizlere de gösterdiğiniz duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

‘Sorunun Çözümü İçin İşbirliğine Hazırız’

Toplantıda, emlak fiyatları başta olmak üzere özel yurt ve konut yatırımları, arsa ve ulaşım problemleri hakkında görüş ve önerilerini dile getiren katılımcılar ise, “Bolu bir üniversite ve öğrenci kenti. Öğrencilerimizin barınma sorununa köklü çözüm bulmak için her türlü çalışmaya destek olmaya hazırız.” mesajını ilettiler.  Aralarında Bolu’nun tek kadın muhtarı olan Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Selma Hancıoğlu’nun da bulunduğu katılımcılar, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’a toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler. Toplantının sonunda tüm tarafların yer alacağı bir çalıştayda konunun daha geniş kapsamda değerlendirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı. 


www.utak2018.ibu.edu.tr